Direksiyon Sınavı Zorlaştı

Yeni Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni yönetmeliğini en önemli özelliğinin direksiyon sınavının çok zorlu hale getirmesi oldu. Bugüne kadar ehliyet alanların bir kısmı trafiğe çıkamıyor araç kullanamıyordu. Bundan sonra ehliyeti olan herkes araba kullanabilecek.

Her türlü hava ve yol şartlarında araç kullanabilen kişi ehliyet alacak. Direksiyon sınav süresini de 15 dakikadan 30 dakikaya çıkartıldı. Sınavında iki araç arasına park edebilecek, yokuşta arabayı durdurup kaldırabilecek, zor şartlarda araba kullanabilecek kişilerin ehliyet alabilecek. Teorik ders saatleri yapılan yeniliklerle ezbere dayalı konuların yerine daha teknik konular üzerinde durulacak. B sınıfı ehliyet için 63 saat olan teorik ders süresini 30 saate indirildi.

Emniyet Kemeri Takmayanın Sınavı Bitirilecek

Yeni yönetmelikte en büyük değişikliklerden birinin direksiyon sınavlarındaki puanlama sistemindeki değişiklik.

Direksiyon sınavlarıyla ilgili yürürlükten kalkan yönetmelikte 100 puan üzerinden belirli kriterlere göre değerlendirme yapılıyordu. Hata yapıldığı zaman puan düşme sistemi ile sürücü belgesi alıp almayacağı belli oluyordu. Çok önemli hatalarda 2 puan, 3 puan, 5 puan düşüyor en az 70 puan ve üzeri alan adaylar başarılı oluyordu.

Önceleri aracı çalıştırma ve harekete geçirmede kurallara uymuyor, emniyetli ve rahat kalkış yapamıyorsa bu sürücü adayından 2 puan düşüyordu. Yeni mevzuata göre ise bunlardan her hangi birini yapmayan sınavda başarısız sayılıyor.

Yeni yönetmeliğe göre, emniyet kemerini takmayan, ayna ve koltuk ayarlarını kontrol etmeyen adayın sınavı bitiriliyor. Bunları yapan ancak aracı çalıştırma ve harekete geçirme yöntem ve kurallarına uymuyorsa yine sınav başarısız sayılıyor. Bunları da doğru yaptı fakat emniyetli bir kalkış yapamayanın yine sınavını başarısız sayılıyor.

Direksiyon Eğitiminde Devamsızlık Hakkı Yok

Sürücü kurslarında önceki yönetmeliğe göre adaylara yeteri kadar eğitim verilemiyordu. Bunun kurstan değil kursiyerlerin eğitim almak istememesi kendi imkânları ile kurs dışı mekânlarda, kitap ve internet yolu ile çalışmayı tercih etmesinden kaynaklanıyordu. Bundan sonra sınavın zorlu hale gelmesiyle adayların kurslarda eğitim alması sağlanmış olacak. Direksiyon eğitiminde kursiyerlerin devamsızlık hakkının olmayacağı, bir defa almadıkları ders için telafi eğitimi yapılabilecek. Telafi eğitimine de gelmezse adayın o dönemki kaydı silinecek.

Bu yazı Haberler kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>